5-8 lipca

Kurs masażu tkanek głębokich

Centrum kursów i szkoleń Wyższej Szkoły Edukacji i Terapii w Poznaniu zaprasza zainteresowanych na kurs masażu tkanek głębokich. Kurs jest płatny.

Czas trwania: 40 godzin 
Ilość osób:
18
Koszt:
900 zł

dr n. med. Marcin Wytrążek – fizjoterapeuta, wykładowca Wyższej Szkoły Edukacji i Terapii w Poznaniu. Prodziekan ds. kształcenia oraz Kierownik Pracowni Terapii Manualnej i Masażu Wyższej Szkoły Edukacji i Terapii. Absolwent Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu. Zajmuje się różnymi zagadnieniami związanymi z terapią oraz obiektywizacją stanu chorych z zespołem bólu mięśniowo-powięziowego i fibromialgią. 

We współpracy z Zakładem Patofizjologii Narządu Ruchu Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu prowadzi badania naukowe nad punktami spustowymi z wykorzystaniem elektromiografii i algometrii oraz badania oceniające skuteczność różnych form terapii (głównie terapii tkanek miękkich, w tym różnych form masażu). Klinicysta, zajmuje się różnymi formami terapii manualnej i masażu, specjalizuje się w terapii punktów spustowych i masażu tkanek głębokich. 

Jest uczestnikiem licznych konferencji i szkoleń z zakresu fizjoterapii, a także autorem wielu publikacji naukowych z zakresu fizjoterapii i neurofizjologii. Jest także autorem tłumaczenia bestselerowego podręcznika „Rozluźnianie mięśniowo-powięziowe” Carol Manheim. Od 2010 roku pełni funkcję redaktora naczelnego Wydawnictwa Wyższej Szkoły Edukacji i Terapii. Jest opiekunem grupy masującej Masażyści WSEiT. Prowadzi kursy doskonalące dla fizjoterapeutów z zakresu terapii punktów spustowych i masażu tkanek głębokich.

Masaż tkanek głębokich zwany także masażem głębokim bądź głębokim masażem łącznotkankowym to współczesna forma masażu dotycząca rozluźniania napięć w obrębie mięśni i powięzi. Celem tej formy pracy z tkankami miękkimi jest leczenie zaburzeń w układzie mięśniowo-powięziowym, polegająca na umiejętnym rozluźnianiu tkanek, poprawie ich ruchomości oraz uwalnianiu z napięć w jak najskuteczniejszy i najbardziej ergonomiczny sposób. 

Bogactwo technik opartych na ergonomicznej pracy pozwala na skuteczna działanie przy jak najmniejszym użyciu siły ze strony masującego. Za każdą techniką musi iść konkretny jej cel. Terapeuta nie powinien wykonywać zbędnej ilości ruchów oraz wykonywać ich w miejscach, które nie wymagają rozluźniania.   Nieodłącznym elementem masażu tkanek głębokich jest ocena funkcjonalna pacjenta, ocena układu mięśniowo-powięziowego oraz zastosowanie odpowiedniej terapii. 

Pierwszym elementem jest obserwacja tkanek, następnie ich palpacja a potem zastosowanie techniki, której ilość wykonania, czas, siłę i kierunek wyznacza informacja zwrotna płynąca z ciała pacjenta.  Polega na umiejętnym wykorzystaniu szeregu technik w celu usunięcia napięć i dysfunkcji układu mięśniowo-powięziowego w sposób bardzo łagodny i bezpieczny dla pacjenta, który poddawany zabiegom masażu tkanek głębokich nie jest tylko biernym odbiorcą, ale aktywnie uczestniczy w terapii poprzez wykonywanie odpowiednich ruchów i czynności zwiększając tym samym rozluźnienie tkanek.

Galeria zdjęć z poprzednich edycji kursu

Celem masażu tkanek głębokich jest:

 • skuteczne działanie przeciwbólowe
 • zwiększenie zakresów ruchu, zwiększenie elastyczności tkanek
 • likwidacja punktów spustowych bólu
 • poprawa czynności i trofiki mięśni
 • poprawa ukrwienia, przyspieszona regeneracja tkanek
 • poprawa mobilności mięśni i powięzi
 • poprawa stanu funkcjonalnego pacjenta

Program kursu:

 • Wstęp do masażu tkanek głębokich: podstawy teoretyczne, podstawowe zasady wykonywania masażu, wskazania i przeciwwskazania do wykonywania zabiegów, omówienie sposobu wykonywania technik masażu, pozycje ułożenia pacjenta, ergonomia pracy masażysty.
 • Omówienie podstawowych zaburzeń w obrębie układu mięśniowo-powięziowego (m. in. zespół skrzyżowania górnego i dolnego, zespół warstwowy, wzorce torebkowe, przyczyny powstawania zaburzeń w obrębie poszczególnych grup mięśniowych).
 • Diagnostyka funkcjonalna (testy funkcjonalne oceniające zaburzenia w układzie mięśniowo-powięziowym, ocena postawy ciała pod kątem zaburzeń w układzie mięśniowo-powięziowym).
 • Anatomia palpacyjna oraz ocena manualna zaburzeń w układzie mięśniowo-powięziowym (ocena ruchomości powięzi, rozpoznawanie napiętych włókien mięśniowych, ocena skrócenia tkanek, badanie punktów spustowych).
 • Zastosowanie technik terapeutycznych w wybranych dysfunkcjach i jednostkach chorobowych (m. in. choroba zwyrodnieniowa stawów, dyskopatie, rwa kulszowa, rwa barkowa, łokieć tenisisty i golfisty, zespół górnego otworu klatki piersiowej, zespół zamrożonego barku, ostroga piętowa, zapalenie rozcięgna podeszwowego, zapalenie ścięgna Achillesa, chonodromalacja rzepki, niespecyficzne dolegliwości bólowe kręgosłupa, zespół bólu mięśniowo-powięziowego, fibromialgia,  napięciowe bóle głowy, stany pourazowe i pooperacyjne, praca z bliznami).
 • Najskuteczniejsze techniki diagnostyczne i terapeutyczne między innymi wg takich autorów jak Fernandez, Hendrickson, Smith, Dixon, Riggs, Manheim (w tym także techniki masażu poprzecznego i podłużnego mięśni nadmiernie napiętych oraz techniki rozluźniania mięśniowo-powięziowego).
 • Na kursie omówione i przedstawione będą także techniki masażu tkanek głębokich w autoterapii.

Dzień 1. Podstawy teoretyczne, ocena funkcjonalna i badanie manualne układu mięśniowo-powięziowego, ćwiczenia praktyczne technik masażu.

Dzień 2. Metodyka wykonywania zabiegów i strategia postępowania w dysfunkcjach obręczy biodrowej i kończyny dolnej

Dzień 3. Metodyka wykonywania zabiegów i strategia postępowania dysfunkcjach kręgosłupa., klatki piersiowej i brzucha.

Dzień 4. Metodyka wykonywania zabiegów i strategia postępowania dysfunkcjach obręczy barkowej i kończyny górnej. Programowanie sesji terapeutycznej i procesu terapeutycznego.

Dodatkowe informacje

Każdy uczestnik kursu otrzymuje bogato ilustrowane materiały szkoleniowe z technikami masażu. Po kursie słuchacz uzyskuje certyfikat ukończenia kursu  wystawiony przez Uczelnię oraz świadectwo ukończenia kursu na druku MNiSzW.

Rekrutacja

 • Nabór kandydatów prowadzony jest w sposób ciągły. Warunkiem rozpoczęcia kursu jest zebranie grupy osób.

Wymagane dokumenty

 • wypełniony formularz zgłoszeniowy
 • dyplom ukończenia studiów (fizjoterapia, kosmetologia, położnictwo, pielęgniarstwo, odnowa biologiczna) lub szkoły policealnej na kierunku technik masażysta; w przypadku osób uczących się - kserokopia legitymacji studenckiej lub legitymacji słuchacza szkoły policealnej 

Dane kontaktowe:

Małgorzata Stępień
Wyższa Szkoła Edukacji i Terapii
ul. Grabowa 22, 61-473 Poznań
tel. +4861 832 77 76 wew.129
tel. kom. +48 665 999 970
kursy@wseit.edu.pl


Polityka Prywatności